ŻYCIE SENIORÓW

ŻYCIE SENIORÓW

Kiedy dzieci w końcu wyprowadzają się z domów rodzinnych lub kiedy dzieci zakładają swoje własne rodziny, kiedy Wasz rodzic zaczyna potrzebować stałej opieki albo, kiedy jedno z rodziców niestety odejdzie, a rodzic zostaje pozostawiony samemu sobie, dzieci nie będą już w stanie zachować domu i więzi rodzinnych tak, jak to było przed laty.

W dzisiejszych czasach wiele rodzin żyje osobno, dzieci chodzą do pracy, rodzice ciszą się jeżeli ich dzieci wyprowadzają się z domu przed 20 rokiem życia, żeby rozpocząć nowe życie. Tradycyjnych dużych rodzin, mieszkających w domach wielopokoleniowych już nie ma. A właśnie te wspólnoty wielopokoleniowe są w podeszłym wieku ważne i potrzebne. TO przecież dzieci są odpowiedzialne za swoich rodziców.

W takich przypadkach sprawdza się motto „wspólnota z wyboru zamiast wspólnoty pokrewieństwa”.

Żeby skutecznie przeciwdziałać samotności i móc zaspakajać potrzeby życiowe osób starszych, niezbędne jest odpowiednie środowisko społeczne oraz infrastruktura mieszkalna i medyczna. W takim środowisku lukę po dorosłych dzieciach, po utraconej drugiej połowie, wypełniają nowi przyjaciele, określani jako krewni z wyboru. To oni w praktyce dają osobom starszym schronienie i udzielają pomocy. Drogą do nowych przyjaźni, wspólnoty osób z tymi samymi potrzebami, podobnie myślących  jest miasto seniora.

Życie seniorów w jednostkach specjalizujących się w opiece, oferujących dostępu do funkcji i usług niedostępnych dla poszczególnych osób starszych w trakcie mieszkania w samotności lub nawet z dziećmi, pozwala na znaczną poprawę jakości życia, bezpieczeństwa, a w konsekwencji do jego wydłużenia.

Według badań statystycznych, prawie wszyscy seniorzy spotykają się na co dzień z wykluczeniem społecznym, najwięcej czasu spędzając przed telewizorem, słuchając radia, w dużo mniejszym stopniu spędzając czas z innymi, z osobami żyjącymi podobnymi problemami i przez to ich rozumiejącymi. Skomplikowane sytuacje życiowe, natłok obowiązków w pracy i rodzinnych osób najbliższych seniorom, wpływają na ich wycofanie z życia społecznego, jak również zaniedbania o stan sprawności fizycznej i psychicznej.

Życie w Senior City stanowi szansę na utrzymanie jak najlepszego stanu zdrowia w długim okresie, jak również na powrót do aktywności społecznej. Oferta domu opieki Senior City wykracza poza standardową opiekę nad osobami starszymi. Nie bez znaczenia jest jest tutaj lokalizacja domu opieki. Senior City zlokalizowane jest w samym centrum miasta, zachowując przy tym w maksymalnym stopniu ciszę i bezpieczeństwo, nie pozbawiając jednak seniorów możliwości uczestniczenia w życiu miasta Nysy i miasta seniora. Centralne położenie domu opieki ma również znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego naszych podopiecznych. W bezpośrednim sąsiedztwie – 2 minuty od domu opieki – znajduje się:

  • Szpital Powiatowy Wielospecjalistyczny
  • Centrum Sercowo Naczyniowe Polsko-Amerykańskiej Klinik Serca

W odległości 50 m od domu opieki znajduje się Muzeum zlokalizowane w Pałacu Biskupim, liczne kościoły i zabytki osiągalne są już po 5-10 minutach marszu z miasta seniorów.